Facebook’un Bilinmeyen 5 Özelliği ve Nasıl Kullanıldığı

Günümüzde çok fazla ilgi gören ve sosyal medya denince akla gelen ilk uygulamalardan ve platformlardan birisi Facebook olmaktadır. Dünyada milyonlarca insanın profil oluşturduğu ve aktif bir şekilde kullanıldığı Facebook sürekli olarak geliştirilmekte ve yeni özellikler ile donatılmaktadır. Sosyal medya denilen kavram ile tanışmamızı ve kendimizi internet ortamı içerisinde ifade etmemizi bu platformlar sağlamaktadır. Bunların etkin bir şekilde kullanımı oldukça yaygındır. Birçok insan saatlerini bu uygulamalarda harcamaktadır. Ayrıca iş olanakları ve ticari amaçla kullanımları da mümkündür. Bu sebeple de çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta ve kullanımı artmaktadır. Bu durum platformun özelliklerinin bilinmesini gerekli kılmaktadır. Birçok insan çoğu özelliği bilmekte ve kullanmaktadır. Ancak bazı özellikler herkes tarafından bilinmemektedir. Aşağıda bu özelliklerden bazıları bulunmaktadır. Bu özelliklerden mobildede faydalanmak için facebook indir.

Facebook’ta Kişi Listeleri Yapma Özelliği

Facebook üzerinde bulunan ancak yapılan araştırmalarda birçok kişinin bilmediği bir başka özellik ise listeler özelliğidir. Bu özellikte arkadaşınız olarak ekli kişileri için listeler hazırlayabilmektesiniz. Bunun yapılması ile oluşturulan listeler paylaşımlarınızın kimler tarafından görülüp görülmeyeceğine karar vermenizi sağlamaktadır. Her paylaşımın herkes tarafından görülmesinin istenmediği durumlarda bu özelliği kullanılması oldukça önemlidir. Sorunsuz bir şekilde arkadaşlar kısmına girerek Facebook tarafından hazırlanan listelerden yararlanmak mümkün olabilmektedir. Burada iş, okul, aile gibi birçok liste bulunabilmektedir. Bunlardan farklı olarak sizlerde liste oluştur diyerek istenen listeyi oluşturabilirsiniz.

Facebook Profilini Başkasının Gözü İle Gör.

Facebook profilinin hazırlanması ve üzerinden değişikliklerin yapılması sonrasında nasıl göründüğü en çok merak edilen konulardan birisidir. Bunun öğrenilmesi konusunda Facebook bir özellik eklemiş durumda. Ancak bu özellikte birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Başkasının gözü ile gör diye hazırlanan bir seçenek olarak bu özellik ile profilinizi bir başkasının nasıl gördüğü incelenebilmektedir. Böylece profilde yaptığınız değişikliklerin nasıl göründüğü veya neleri değiştirmeniz gerektiğini çok daha kolay görebilirsiniz. Bu özelliğim kullanılması için kapak fotoğrafının alt kısmında bulunan çark işareti tıklanmalıdır. Burada bulunan başkasının gözü ile gör seçeniğin seçilmesi ile özellikten faydalanabilmek mümkün olacaktır.
facebook-Proflimin-baskalarının-gozunden-nasıl-gorunur

Etiketlendiğiniz Gönderilerin Yönetilmesi

Facebook tarafından yapılan resimlere etiketleme özelliği oldukça beğenilmiş ve çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu durum şaka amaçlı veya yanlış kullanım ile suiistimal edilebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için etiketleme konusunda sınırlamalar getirmeniz mümkündür. Arkadaşlarınızın sizin bir fotoğrafa etiketlenmenizi sağladıklarında bunu yönetebilmeniz mümkün olabilmektedir. Bunu sağlamak için gizlilik ayarları bölüne giderek, alt bölümdeki özel seçeneği seçilmelidir. Burada zaman tüneli etiketleme seçeneğinin karşısındaki ayarları düzenle seçeneğini tıklayın. Buradan gerekli olan gizlilik ayarları yapılabilmektedir.

Klavye Kısa Yolları ve Kullanımı

Özellikle bilgisayar üzerinden Facebook kullanımı sırasında klavyedeki kısa yollar pek bilinmemektedir. Ancak bunlar ile oldukça kolay bir şekilde işlemler yapılabilmektedir. Bu kısa yollar içerisinde “C” bir yazı üzerine yorum yapmaya yaramaktadır. “J” ve “K” ise sayfanın yukarı ve aşağı yönlendirilmesine yaramaktadır. “L” ise bir gönderinin beğenilmesini sağlamaktadır. Bu kısa yollar Mouse olmadığı zamanlarda oldukça işe yaramaktadır. Bu sebeple de bilinmesinde gayda bulunmaktadır.

Facebook’ta Mesajları Kolayca İletmek.

Facebook üzerinden anlık şekilde mesajlaşmak mümkündür. Bunun yapılması sırasında oluşan mesajları bir başkası ile paylaşmak istendiğinde bu durum zor olabilmektedir. Mesajların kopyalanıp, yapıştırılarak başka birine aktarılması oldukça zordur bu durum için kullanılabilen Facebook özellikleri içerisinde ilet seçeneği bulunmaktadır. Mesajlar kısmına görülecek ilet seçeneğinin seçilmesi ile mesajlar kolay bir şekilde başka biri ile paylaşılabilmektedir. Ancak bu durumun mesajları paylaştığınız arkadaşınızın bilgisi dahilinde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Posted in Nasıl Yapılır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*